«

»

אוק
18
2012

עונת הסתיו 2012 – חלק ג'

חלק שלישי ואחרון בסדרת הפוסטים על עונת הסתיו של 2012. ציפיתי שיהיה מספיק לפוסט נוסף, אבל בסופו של דבר, נשארו רק 5 סדרות שניסיתי ולא כתבתי עליהן, או ששווה לכתוב עליהן.

בפוסט זה אדבר על האנימות: Girls und Panzer, Sakurasou no Pet na Kanojo, Jormungand: Perfect Order, Robotics;Notes, Psycho-pass

Girls und Panzer

בעולם נטול מלחמה, סאנשה-דו (Sensha-Do – דרך הטנק), היא אומנות לחימה המשלבת בטנקים. נישיזומי מיהו (Nishizumi Miho) עברה לבית ספר אחר כדי להתרחק מכל מה שקשור בסאנשה-דו, אך לצערה, מסתבר שמועצת התלמידים מנסה להחיות את נבחרת הסאנשה-דו שלא פעילה כבר שנים, והם יעשו הכל כדי שמיהו תיהיה חלק מהנבחרת.

אז, ילדות קטנות שמשחקות משחקי מלחמה עם טנקים. מדובר בעולם בידיוני, בו הטנק נהפך לספורט פופולארי, באותה הדרך בה הקנדו (דרך החרב), קיודו (דרך הקשת) ופיינטבול (כדור צבע…) נהפכו לענפי ספורט. כן, אני מסכים, מחיר הדלק קצת גדול מידי בשביל להפוך דבר כזה לענף ספורט פופולארי, אבל מה לא נעשה כדי לספק סדרה על בנות עם כלי נשק מודרנים? חוץ מזה, לא נראה לכם מוזר "שהאומנות" הזו היא לבנות בלבד? הו, רגע, לא זכור לי גבר אחד בכל הקאסט של הסדרה הזו. למה זה בכלל מפתיע אותי? טוב, לפחות אני יכול להתנחם בעובדה שנראה שהם עשו עבודה טובה עם פריטים היסטוריים עתיקים, או יותר נכון, גרוטאות שאיכשהו בסדרה הזו עדיין נוסעות, טנקים עתיקים ממלחמת העולם השניה, ששימשו את הגרמנים ובני בריתם. בלי קשר להיסטוריה המפוקפקת שלהם, קשה לאמין שכל כך הרבה טנקים כאלו שרדו עד לתקופה בה כביכול הסדרה מתרחשת, הגרוטאות האלו כל כך נדירות, שתתקשו למצוא אותם אפילו במוזיאון במצב "עומד".

אישית אני ממש לא אוהב את הרעיון שהדמויות הראשיות מפעילות פאנצר סימן 3, לא יודע, אני הייתי מצפה מהם, שאם כבר טנקים ממלחמת העולם השניה, שיבחרו בתור טנק ראשי איזה שרמן אמריקאי ולא דווקא טנק עם היסטוריה מפוקפקת שכל מי שמבדיל בין מרכבה לאברהמס יודע שזהו טנק מתוצרת הרייך השלישי. היום, אם הצפון קוריאנים יתקפו, אני ממש בספק שאלו יהיו דווקא בני בריתם ממלחמת העולם השניה אלו שיעמדו לצידם.

כבר אמרתי מה דעתי על הנושא עצמו, לא אמרתי עדיין מה אני חושב על העלילה, רוב הדמויות נראות סטיגמטיות לחלוטין. קשה להגיד כבר מהפרק הראשון אם זה באמת הולך להיות ככה, אבל העיצוב דמויות צועק את זה, אני לא יודע, יש כרגע קאסט כל כך גדול של דמויות, שקשה לאמין שבכלל יצליחו להתמקד בכולן ב-12 פרקים… אגב, כן, נראה שלמיהו יש איזה סיפור טראגי, אבל אל תתנו לזה להטעות אותכם, גם לקונה מלאקי-סטאר היה סיפור טראגי, זה נתן ללאקי-סטאר עלילה?

בקשר להפקה, הבמאי ביים בעבר את Ookiku Furikabutte ו-Ika Musume, ואם זה לא מרשים, כניראה שאתם לא יודעים מה טוב. בכל אופן, עיצוב הדמויות המקורי היה של אותו האחד שעיצב את הדמויות (במקור) של Strike Witches ו-Sky Girls, היה לי כל כך קשה לזהות את זה בעצמי, פשוט העיצוב דמויות כל כך לא מזכיר עבודות עבר שלו.

בכל אופן, אם לא מפריע לכם טנקים ממדינות הציר, עלילה מונפצת לצרכיי דיבורי טנקים, קמצנות בנושאי עלילה עד כדי חזרה על אותה סצנה שוב ושוב, יש מצב שזה בשבילכם. אני כרגע ממשיך.

סטודיו: Actas מספר פרקים: 12 ז’אנר: נשק עתיק, בית ספר, World of Tanks סוג: TV

Sakurasou no Pet na Kanojo

תלמיד השנה השניה בתיכון המשלב גם כיתות לאומנויות, קאנדה סוראטה (Kanda Sorata) חי בסאקוראסו (Sakurasou), המגורים לתלמידים הבעייתיים מהמגמה האומנותית בתיכון שלו, למרות שהוא לא בידיוק מתאים לשם, הוא סך הכל תלמיד מהכיתה הרגילה שלא יכול שלא לאסוף כל חתול נטוש שהוא מוצא ברחוב, וכמובן שבמגורים הרגילים אסור להכניס בעלי חיים. יום אחד, שינה מאשירו (Shiina Mashiro), ילדה חמודה ואומנית גאונה מגיעה למגורים. קאנדה מקבל על עצמו לדאוג לצרכים של מאשירו, רק כדי לגלות שהיא לא מסוגלת אפילו לנעול נעליים בכוחות עצמה.

אז, עוד אצ'י עונתי, אבל לפחות הפעם אני יכול איכשהו לחשוב שאולי זו יכולה להיות סדרה לא רעה בכלל. קאנדה, אוסף כל חתול עזוב שהוא רואה ברחוב, נראה לי שמישהו מנסה בכוח לתת לו לטפל בחתולים, הוא כבר פגש בחמישה. ועכשיו הוא נפגש בשישית, או יותר נכון, בבחורה שלא יודעת לטפל בעצמה בכלל. אז, כן,כמה האצ'י בולט בסיפור? לא יותר מידי, לפחות לא בפרק הראשון, זה נעשה בצורה כל כך חמודה ושובבה, למרות שאני מאמין שלא חסרים אנשים שזה מפריע להם.

עיצוב הדמויות חמוד, האנימציה בשונה מסדרות אחרות מהז'אנר חלקה והציורים מפורטים. הסיפור מסופר בצורה חמודה ומשעשעת, לא חסרות דמויות סטיגמטיות, או דברים אחרים שמושאלים מז'אנר האצ'י, אך עם זאת, נראה שהיא עשוייה טוב. הסדרה מבוססת על נובלה פופולארית, וזו שמביימת אותה היא אישיזוקה אצוקו (Ishizuka Atsuko), במאית צעירה ומוכשרת, שלא נדבר על זה שאין יותר מידי בנות בתעשייה בתפקיד כזה. היא עשתה לפני זה את אדפציית האנימה של Supernatural, שהמעריצים מאוד אהבו למרות הרייטינג הנמוך שלה. אומנם התפקיד המרכזי הראשון שלה היה עוזרת במאי עבור הסדרה Maple Story, המוכרת לרעה, אני לא יכול להאשים אותה, אני לא מצליח להבין של מי היה הרעיון לעשות אנימה על משחק חסר עלילה. בקשר למדובבים, קאיאנו אי (Kayano Ai) לדעתי מנסה לשבור שיא עולם במספר סדרות שהיא מדובבת בהן דמות ראשית בעונה אחת, כי מלבד את מאשירו, היא מדובבת גם את מיי מ-Suki-tte Ii na yo וסאורי מ-Girls und Panzer, בכל אופן, שאר המדובבים פחות מוכרים.

אני הולך להמשיך, כבר הרבה זמן לא ראיתי משהו שנכנס לז'אנר האצ'י ועדיין נשמע מעניין מאספקטים אחרים שלו.

סטודיו: J.C.Staff מספר פרקים: 12 ז’אנר: קומדיה, אצ'י, הארם סוג: TV

Jormungand: Perfect Order

כמו יורמנגד, הנחש הענקי מהמיתולוגיה הנורדית אשר מסמל את התוהו ובוהו והרשע בעולם, סוחרי הנשק מרוויחים את כספם מתדלוק מלחמות ושנאה. הסדרה עוקבת אחר סוחרת נשק קצת מוזרה והשומר ראש שלה, ילד קטן מהמזרח התיכון שלא יודע דבר מלבד מלחמה.

מדובר בעונה חדשה לסדרה יורמנגד מעונת האביב. לא נראה שההפקה השתנתה במיוחד, הסדרה מרגישה לא שונה מהעונה הקודמת. לטוב ולרע כמובן. הסדרה זורקת אותנו למשהו שלא שמענו עליו קודם לכן, לא ברור כמה זמן עבר בין הפרק האחרון של הסדרה הקודמת לבין הפרק הראשון של העונה הנוכחית, אבל לא נראה שיותר מידי זמן, למרות שג'ונה נראה טיפה יותר בוגר מאיך שהיה בעונה הקודמת, אני לא ממש יודע להסביר מאיפה קיבלתי את הרושם הזה, הוא נראה כמעט אותו הדבר, עדיין בקושי מדבר, אבל נראה כאילו הוא יותר חושב מה היה קורה אילו מאשר בוהה באוויר בחוסר עניין.

כרגיל, הסדרה ממשיכה עם ההשקעה בדחיפה של כלי נשק אמיתיים לסיפור בצורה מפורטת. מעניין אם התיאור שלהם למבנה הארגוני של ה-CIA באמת אמין ולא איזו הנפצה כלשהי לצרכי עלילה. בכל אופן, אין לי יותר מידי מה להגיד על הסדרה מלבד מה שאמרתי קודם בסיכום שידורי האביב-קיץ. אני ממשיך לצפות, ומי שלא ראה את העונה הראשונה, כדאי לו לנסות.

סטודיו: White Fox מספר פרקים: 12 ז’אנר: סיינן, פעולה, נשק סוג: TV

Robotics;Notes

בשנת 2019 האיפון כבר חלף מן העולם, תכירו את ה-PhoneDroid, או בשמו המוכר יותר PokeCom (כן, זה ממש נשמע כמו פוקימון). על האי טאנגאשימה (Tanegashima), מועדון הרובוטיקה של התיכון המקומי קרוב לפירוק. ליאשיו קאיטו (Yashio Kaito) לא אכפת משום דבר שקורה סביבו, ורוב הזמן שקוע במשחק קרבות בין רובוטים ב-PokeCom שלו, כשנשיאת המועדון, סאנומיה אקיהו (Senomiya Akiho) עושה כל שביכולתה לנסות להציל את המועדון על ידי בנייה של רובוט ענק.

מדובר באנימה שלישית בסדרת האנימות המבוססות על סדרת המשחקים "משחקי הרפתקה מדעית" ("באגלית זה נשמע טוב יותר") של Nitroplus ו-5pb. מצפייה בSteins;Gate וChaos;Head, אני יכול להגיד שלא היה ממש קשר בין השתיים הקודמות אחת לשנייה, אך השמועות מספרות שבסדרה הזו הולך להיות קרוסאוובר כבד עם דמויות משתי הסדרות, טוב, זה גם נשמע לי די הגיוני, בתחילת הפרק נצפה המספר 1.048596, שמי שראה Steins;Gate ודאי יזהה את זה מיד (ואם לא, שיתבייש לעצמו), בנוסף, בסוף הפרק נאמרת השורה "Whose eyes are those eyes?" שמי שצפה בChaos;Head ולא בא לו לדפוק את הראש בקיר רק מלשמוע את השורה הזו, גם לו כדאי שיתבייש.

הפרק הראשון היה נראה לא רע, זה נכון שהעיצוב דמויות לא נראה כמו של Steins;Gate, כמובן שהוא ממש לא נראה כמו של Chaos;Head, אבל אני כל כך שונא את ההשוואה הזו למרות שאין ספק שאנשים צודקים שהעיצוב וסגנון הציור שונה לגמרי. ועדיין אני מעדיף את של Robotics;Note. בקשר לעיצוב הטכנולוגי והדמויות, לא יודע, באמת תהיתי איפה דוחפים מיני-טאבלט, אני לא מצליח להבין איך הגלקסי S3 נכנס לכיס של המכנס, אז לאיזה כיס יכנס PokeCom? (רמז, זה למה הם הולכים עם תיקים שצמודים לחגורה). בכללי, הציור נראה לא רע, אומנם הוא לא מחדש, והוא די סטנדרטי להיום, אבל אם הציור נראה כל כך חלק בגרסה לטלוויזיה, אני לא יכול לדמיין איך זה יראה בגרסת הBlue-Ray.

הרעיון של לבנות רובוט ענק בגינה נשמע לי קונספט מעניין שעדיין לא שמענו עליו, כמו מיקרוגל שיכול לשלוח הודעות טקסט לעבר, טוב, בסדר, אולי לא, אבל בטוח יותר מ-D-Swords. לפי היכרות עם הסדרות הקודמות של המותג, אני מאמין שלכל פרט קטן שניתן לו קצת זמן מסך, יש לו משקל רציני על התפתחות הסדרה, אני לא יודע אם זה נכון גם לסדרה הזו, כמו שאין לי מושג איך הם הולכים להכניס שלד חיצוני בתוך הסדרה (היתה התייחסות של כמה שניות לנושא בפרק הראשון).

מניסיון העבר שלי, נראה שכניראה אזרוק את הסדרה הזו בסביבות פרק 4 בגלל שזה יפסיק לעניין אותי. זה קרה לי ככה לפחות עם Steins;Gate שמאוחר יותר עשיתי לה מרטון צפיה. כניראה היא לא היתה סדרה שאפשר לראות פרק אחד פעם בשבוע, ומי יודע אם זאת תיהיה אחת כזו. למרות שהיו עוד סיבות, כמו המדען המטורף שאמר כל הזמן שטויות או הדמויות המעצבנות… למרות שכניראה שזו לא תהיה הבעיה פה.

אני לא יודע אם להמליץ כרגע, מוטב לנסות קודם את Steins;Gate, למרות שלא ברור אם יהיה קשר עלילתי.

סטודיו: Production I.G מספר פרקים: 22 ז’אנר: חיי בית-ספר, מדע בידיוני, סיינן סוג: TV

Psycho-pass

בעתיד הלא כל כך רחוק, ניתן למדוד את כמות הרגשות, התשוקה והייצרים של האדם בעזרת מכשור מיוחד. בעזרתו, ניתן למדוד את רמת הנטייה לפשע, כדי שיהיה אפשר לשפוט פושעים באופן אוטומטי, בלי החשש שהם בדרך יפגעו באנשים חפים מפשע. זהו סיפורם של חוליית שוטרים שמנסים לשמור על הסדר הציבורי.

אני לא ממש בטוח מה דעתי על הרעיון הזה, אז אני אנסה לפשט את זה קצת. דמיינו אדם, האדם הזה טיפה קוקו, מסתובב ברחובות, מציק לאנשים, עושה מעשים מוזרים, משחק תופסת עם אנשים רנדומאלים ברחוב. האדם עדיין לא ביצע שום פשע, אבל הוא מסוכן ביותר ועלול להרוג בטעות או בכוונה בלי להבין את המשמעות של זה איזשהו בן אדם ברחוב סתם בגלל שהוא התעצבן עליו. נשאלת השאלה, מה עושים עם בן אדם מסוג זה? עוצרים אותו? כולאים אותו? מאשפזים אותו? הבן אדם הזה כרגע חף מפשע. בסדרה הזו הורגים אותם, או לכל הפחות מנטרלים אותם ושולחים אותם למאסר, ומערכת בקרה אוטומטית היא זו שמחליטה מה לעשות עם אנשים אלו. בכללי, לא בטוח עד כמה אני יכול להסכים עם שיטות ברוטאליות כאלו, למרות שאכן צריך לעשות משהו עם אנשים כאלו.

מה שכן, הקונצפט של האקדחים שמוצגים בסדרה היו יכולים לפתור כל כך הרבה תאונות ירי שוגג, אם ההדק ינעל בשימוש כנגד מטרות לא חמושות אשר לא מעוררות סכנה, הדבר יוריד את מספר הנפגעים מתאונות של טעות בזיהוי. בכללי, מלבד זה לא היו שם רעיונות חדשים לחידושים טכנולוגים, אבל אני רואה את עצמי ממשיך לצפות בסדרה הזו. העיצוב דמויות נראה טיפה מוזר, ולוקח קצת זמן להתרגל אליו, אבל הציורים מלאים חיים וצבע, למרות שכל הפרק התרחש בשעות החשוכות של הלילה בעיר הגדולה.

לא מדובר בסדרה לילדים, אומנם הסצנות לא קשות מידי לצפיה, אבל זו סדרה שרואים בבירור שיש לה מה לומר, ואני לא בטוח שאלו נושאים שאמורים לעניין ילדים. כמו Robotics;Notes גם הסדרה הזו משודרת ברצועת noitaminA המאוחרת של ימי חמישי ב-Fuji TV, אשר ידועה באיכות השידורים שלה. הרצועה לרוב משדרת שידורי אנימציה למבוגרים, ומכן שמה, Animation לאחר שהפכו את סדר האותיות. ברצועה שודרו בעבר סדרות כמו Guilty Crown, Hachimitsu to Clover, Higashi no Eden ועוד סדרות רבות ומוכרות.

אני לא יודע יותר מידי מה להגיד על צוות ההפקה והמדובבים, נראה שלכולם יש היסטוריה עצומה של סדרות, דוראמות, סרטים. אני אוותר אפילו על להתחיל לכתוב על כל אחד מהם. אבל זו נראת כמו סדרה טובה שלא לראות אותה יהיה פיספוס אדיר. אני ממשיך.

סטודיו: Production I.G מספר פרקים: 22 ז’אנר: פעולה, מדע בידיוני, סיינן סוג: TV

זהו, כאן נגמרה שרשת פוסטי עונת הסתיו של 2012. אחרי 19 סדרות שכתבתי עליהן, אני יכול להגיד בוודאות שזו אחת העונות היותר איכותיות בזמן האחרון. לסיכום, אני יכול להגיד שכניראה אני הולך לשחות העונה באנימה, כי קשה לי להחליט במה אני אצפה, אז אני בסך הכל הולך לצפות בכ-12~14 סדרות, בלי לספור את שתי הסדרות שאני ממשיך איתן מהעונה הקודמת. ובחודש הבא תצטרף לרשימה גם העונה החדשה של Initial D, "האחות הגדולה והמצויירת" של סדרת סרטי "מהיר ועצבני".

עדיין אין תגובות

6 הפניות

 1. Ataliachanאמר:

  תודה על הסיקורים! ^^
  אני לא יודעת אם אני אתחיל משהו מפה, לא היה משהו שהכי קרץ לי. (פחות מתחברת למדע בדיוני ופעולה וכל זה. למרות שאני אוהבת סיינן, אני די בררנית).. ם_ם
  כנראה שאני אסתפק בשוג'ואים בעונה הזאת. XD

  1. SybeRאמר:

   כן, קצת קשה להמליץ דברים מהחמישייה הזו אם את לא אוהבת מד"ב או פעולה… למרות שרובוטיק;נוטס הוא לא מרגיש יותר מידי מד"בי… אולי יותר לכיוון עתידני…

   1. AtaliaChanאמר:

    ^ זה באמת הדבר היחיד מכאן שחשבתי לנסות, אבל רציתי קודם לראות Chaos;Head ו- Steins;Gate (גם אם לא צריך לראות אותם קודם בהכרח ^^")
    בעיקר סטיינס;גייט מסקרן אותי, אחרי שראיתי שזה קיבל ציון כ"כ גבוה במאל.

    1. SybeRאמר:

     Steins;Gate היתה מצויינת, אני באמת ממליץ לצפות, אבל Chaos;Head היתה די חלשה לדעתי, היא נראת מאוד מיושנת, למרות שהיא שודרה ב-2008.

     1. AtaliaChanאמר:

      אתה חושב שכדאי לי לדלג על Chaos;Head ולהתחיל
      מ- Steins;Gate? אם אין קשר ישיר בין הסדרות, הייתי מעדיפה להתחיל כבר את Steins;Gate, היא נראית לי הרבה יותר מעניינת. X:

     2. SybeRאמר:

      האמת שקשה לי להגיד, מה שבטוח לא צריך לצפות בChaos;Head לפני שצופים בSteins;Gate. מלבד היזכור הדמות הראשית מC;H באחד הפרקים של S;G, לא מצאתי שום קשר ביניהן. בכל אופן, עדיף לך להתחיל לדעתי כבר מS;G.

אפשרות התגובה בוטלה.